479) پروژه های AMR

در کشور ما عمدتاً کنتورهای برق مشترکین از نوع الکترومکانیکی بوده و قابلیت قرائت از راه دور را ندارند . چنانچه این کنتورهای الکترومکانیکی به کنتورهای الکترونیکی تبدیل شوند هم دارای امکانات وسیعتری از جمله قابلیت قرائت ،‌ قطع و وصل از راه دور خواهند بود و هم خطای اندازه گیری ناچیزی خواهند داشت. در این راستا شرکت پادرعد با تکیه بر دانش فنی و رهنمودهای حکیمانه کلیه مسئولین دلسوزتوانسته با انجام پروژه های متعدد در سراسر کشور گامی موثر بردارد.

اهداف کلی اجرای پروژه های AMRو نتایج حاصله:
به طور کلی اهداف پیاده سازی ایمن پروژه ها را می توان به شرح ذیل بیان کرد.
 1- کاهش تلفات ناشی از دستکاری در لوازم اندازه گیری
 2- کاهش زمان دسترسی به اطلاعات مشترک به حداقل ممکن و امکان دسترسی در هر زمان به اطلاعات
 3- کاهش یا افزایش دوره قرائت بنا بر ضرورت
 4- از بین رفتن اشتباهات قرائت ناشی از قرائت سنتی
 5- امکان اعمال تغییرات مورد نیاز در تنظیمات کنتور با سرعت بالا و حداقل امکانات
 6- در دسترس بودن کلیه اطلاعات مربوط به کیفیت توان در راستای بهبود وضعیت شبکه
 7- امکان اعمال مدیریت مصرف و بررسی رفتار بار مشترک در حداقل زمان ممکن
 8- استفاده از اطلاعات در بازار برق
 9- بدست آوردن تلفات هر فیدر جداگانه در حداقل زمان
10- جلوگیری از سوء استفاده و بهره برداری غیر مجاز
11- از بین رفتن مشکل مراجعه به منازل و ایجاد آرامش برای مشترکین
12- اشاعه فرهنگ پرداخت بموقع هزینه های برق
 
  انواع روشهای ارتباطی جهت قرائت از راه دور:
1- خط تلفن و بصورت ارتباط Point To Point
2- امواج رادیوئی
Ø       رادیویی با فاصله بلند
Ø         رادیویی با فاصله کوتاه   
3- استفاده از خطوط شبکه های توزیع نیروهای برق (PLC)
4- استفاده از سیستم GSM (تلفن همراه)
5- استفاده از کابل دو زوج جهت فواصل کوتاه
6-- استفاده از روش Bus duct
v   روشهای ذکر شده در بالا به تناسب شرایط جغرافیائی منطقه ، زیر ساختهای مخابراتی ، پراکندگی یا تمرکز مشترکین و... قابل انتخاب می باشد.
 
انتقال اطلاعات از طریق خطوط تلفن
انتقال اطلاعات از طریق خطوط تلفن خود مشترک ( قرائت از راه دور با خطوط مخابراتی)
با استفاده از مودمهای PSTN (آنالوگ) ،  ISDN(دیجیتال) و یا GSM (موبایل) می توان اطلاعات کنتور را توسط خطوط تلفن شهری و یا سیستم موبایل قرائت نمود. با توجه به تجربه موفق در کشورهای اروپائی استفاده از مودم بهترین راهکار جهت قرائت کنتورهای دیماندی می باشد. اطلاعات مختلف شبکه همچنین قرائت مقادیر گوناگون اندازه گیری شده توسط کنتور در یکجا از لحاظ تجاری و صنعتی می تواند بسیار مقید واقع شود. این روش یک مجموعه نرم افزار و سخت افزار بسیار قوی برای قرائت ، نگهداری و آنالیز اطلاعات کنتور با قابلیت تغییر پذیری می باشد که قادر به قرائت اتوماتیک مقادیر اندازه گیری شده و پشتیبانی اطلاعات آنها می باشد .
قرائت کنتورها می تواند به صورت ماهیانه ، هفتگی ، روزانه و یا با هر دوره تناوب دیگر از طریق تلفن های ثابت و سیار یا  از نزدیک از طریق پورتهای الکتریکی (RS485, RS232 , CLO  ) یا نوری صورت پذیرد.
 اطلاعات قابل دریافت بشرح ذیل می باشد :
                         - ساختار و پیکر بندی کنتورها
                         - مدت زمان برق رفتگیها و قطعی هر یک از فازها
                         - اطلاعات کیفیت توان
                         - مقادیر اندازه گیری شده در بازه های کوتاه مدت ( لود پروفایل )
                         - مقادیر اندازه گیری شده انرژی
 در این روش همچنین قرائت از طریق سرویسهائی همانند SMS و یا استفاده از امکانات شرکت مخابرات شامل SMS SERVER  ها ، GPRS  و شبــکه های محـلی  GSMبررسی می گردد.
 
قرائت از راه دور به روش رادیویی :
 با فاصله بلند ( برد بیش از 25 کیلومتر) :
 در این روش با استفاده از امواج رادیویی ، اطلاعات کنتور تا شعاع 25 کیلومتری ( در صورت مساعد بودن شرایط جوی تا 50 کیلومتر ) فرستاده می شود که این فاصله در صورت استفاده از تکرار کننده می تواند تا شعاع 100 کیلومتری نیز افزایش یابد.
در این روش قرائت می توان با توجه به امکانات ویژه کنتور ، فرمان قطع و وصل مجدد ، اعلام آلارم و ... را نیز انجام داد که با اتصال لینک رادیویی مرکزی به یک خط تلفن ،‌امکان قرائت و همچنین اعمال انواع تغییرات در تنظیمات کنتورهای مشترکین از هر محل فراهم     می گردد .
این روش در کشورهای آمریکا و کانادا استفاده می شود .
 مزایا و قابلیتهای قرائت از راه دور با استفاده از این روش عبارتند از :
 - امکان برقراری ارتباط جهت قطع و یا وصل برق مشترک و اعمال مدیریت بار و مصرف
                     - کاهش تاثیر پراکندگی مشترکین (شعاع 25 کیلومتر) در اجرای پروژه
- امکان اجرای پروژه برای مشترکینی که تحت پوشش امکانات مخابراتی نیستند.
                    - قرائت میزان انرژی مصرفی مشترک
- قرائت مقادیر کیفیت توان
- ثبت دستکاریها
- امکان اعمال انواع روشهای مختلف فروش انرژی
    قرائت رادیویی فاصله کوتاه‌ ( از پشت دربهای بسته ):
در این روش انتقال داده های حاوی اطلاعات مربوط به وضعیت مشترکین توسط رادیو لینک صورت می گیرد . بدین ترتیب که با عبور خودرو خاصی که شامل یک رادیو لینک مخصوص می باشد از کنار منازل و واحدهای تجاری و صنعتی داده ها بصورت بی سیم در دستگاه مربوطه ذخیره می شوند .
همچنین در این پروژه می توان با استفاده از سرویسهای GPS و نرم افزارهای مکان یاب ، موقعیت وسایل اندازه گیری را از لحاظ مکانی به سیستم محلی وارد و نقشه کل وسایل اندازه گیری را بصورت راهنما (مانند Navigator) استفاده نمود.
 استفاده از روش DLC,PLC
در این روش اطلاعات ، توسط شبکه های LV و MV شرکتهای توزیع به پستهای فوق توزیع و از آنجا توسط روش دیگر قرائت از راه دور به مرکز کنترل ارسال می گردد.
در این روش کنتورهای موجود در یک محل توسط مودمهای DLC، اطلاعات را بر روی خطوط توزیع ارسال یا دریافت می نمایند.
با توجه به پیشرفتهای تکنولوژی در این زمینه ها امکان قرائت کل اطلاعات موجود در کنتور در یک زمان محدود و همچنین اعمال فرمانهای مختلفی از قبیل قطع و وصل از راه دور وجود دارد.
نمونه آن در شرکت برق منطقه ای غرب توسط شرکت پادرعد با کنتورهایELSTER  انجام شده و در برق منطقه ای مازندران بصورت پایلوت در حال اجرا میباشد.
  
استفاده از روش Busduct
امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی و در صنایع خودرو سازی ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، صنایع عمومی، ساختمانهای بلند مرتبه (برج ها) و غیره به جای استفاده از سیستم سنتی و قدیمی کابل، سینی و نردبان کابل و تابلو توزیع جهت انتقال و توزیع برق از سیستم های پیش ساخته الکتریکی موسوم به باسداکت استفاده می گردد که در قیاس با سیستم سنتی مرسوم هم به دلایل فنی و هم به دلایل اقتصادی از امتیازات بسیاری برخوردار است. با محرز شدن این مزایا ، باسداکت در سالهای اخیر در برجها ، کارخانجات بزرگ ، صنایع مختلف ، گاز ، پتروشیمی و صنایع عمومی جهت انتقال و توزیع برق از باسداکت استفاده گردیده است.
باسداکت کانال پیش ساخته الکتریکی مدولاری است که بدنه فلزی آن هادیهای مسی )آلومینیومی) عایق شده را دربرمی گیرد و در نوع توزیع آن در فواصل مناسب دریچه هایی جهت اتصال به تجهیزات الکتریکی تعبیه شده است. قطعات مختلف آن با استفاده از یک بلوک اتصال ، از جنبه الکتریکی و مکانیکی به یکدیگر متصل شده و یک خط به اشکال مختلف مورد نیاز را تشکیل می دهد. مزایای عمده سیستم باسداکت را به شرح زیر می توان بیان نمود:
- صرفه جوئی چشمگیر در فضا
- تبادل حرارتی سریعتر
- سرعت و سهولت در نصب
- طراحی ساده و سریع
- صرفه اقتصادی
- ایمنی و محیط زیست (عمر طولانی تر و غیر رسمی بودن عایق)
         - مقاومت مکانیکی بالاتر
در این روش کنتورها در طبقات نصب می گردند و اطلاعات توسط Bus ارتباطی به مرکز کنترل ارسال و در آنجا با استفاده از روشهای مختلف از جمله ترمینال دستی  (hand held)یک خروجی و یک مودم و غیره از مرکز قابل قرائت و قطع و وصل از راه دور خواهند بود.
/ 7 نظر / 25 بازدید
ali moradi

باد سلام در مورد حسگرهای صدا اطلاعاتی نیاز دارم در صورت امکان راهنمایی نمایید با تشکر

محمدرضا توکلی

با عرض سلام و خسته نباشید متشکریم از این همه تلاش و جدییت در امور تحقیقات[چشمک][دست]

سروش محمدی

سلام دوست عزیز شما دعوتید به وبلاگ قفسه دانش (مرجع دانلود رایگان کتاب ها، تحقیقات و جزوات دانشجویی، به ویژه رشته های برق قدرت، کنترل ابزار دقیق و الکترونیک) کتاب های مورد نیاز خود را به صورت رایگان دانلود کنید و مارا از نظرات و پیشنهادات خود بهره مند سازید ضمنا برای تبادل لینک هم خبرم کنید منتظر قدوم سبز شما سروش محمدی

آرش

با سلام. در مورد نحوه ی محاسبه ی اثر فاصله ی هوایی در موتورهای القایی برای بنده سوال پیش آمده است. خواهشمندم در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید. با تشکر فراوان

رضا پرديس

آيا مي توانيد پروژه قرائت كنتور از راه دور توسط خطوط توزيع فشار ضعيف را انجام دهيد؟

فروتن

استخدام تمامی رشته های تحصیلی در سراسر کشور استخدام کارشناس و کاردان کلیه رشته های تحصیلی دانشجو و یا فارغ التحصیل، جهت تشکیل و تدریس دوره های آموزشی رباتیک با شرایط مالی فوق العاده . تشکیل و تدریس یک کلاس 15 نفره جلسه ای 45 هزار تومان تشکیل و تدریس یک کلاس 10 نفره جلسه ای 30هزار تومان تشکیل و تدریس یک کلاس 5 نفره جلسه ای 20 هزار تومان فعالیت در کانونها، پژوهشسراها، مدارس، مهدکودکها، فرهنگسراهای شهرداری، به صورت خصوصی و .... جهت دریافت شرایط مالی و تکمیل فرم درخواست آدرس ایمیل خود را به همراه نام و نام خانوادگی و شهر خود به شماره 09152406131 خانم مهندس فروتن پیامک نمایید. www.robatsaz.ir

سیاوش

با سلام وبلاگ پرباری دارید. خوشحال میشم من رو با این اسم لینک کنید. اسم : انجام پروژه های دانشجویی مهندسی برق آدرس وبلاگ : http://akhtar-electronic.blogfa.com/ آدرس وب سایت : http://akhtar-electronic.ir/ در صورت تمایل میتونید در بخش نظرات اعلام کنید تا متقابلاً لینک بشید. بسیار ممنون