478) معرفی پروژه های AMI

 

احساس نیاز به کنترل مصرف انرژی حرکتی نوپاست که تمامی کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه با تنظیم و ارائه برنامه های میان مدت و بلند مدت در تلاش برای عملی کردن آن هستند . انگیزه های کم و بیش مشترک زیر محرک حرکت به سوی کنترل مصرف انرژی بوده است :
-          منابع محدود تولید انرژی
-          تحمیل هزینه های غیر ضروری و اجتناب پذیر در شبکه فعلی
-          ارائه خدمات بهتر و مطمئن تر
-          تهدید شرایط محیطی
-          قطع یا کاهش وابستگی به سایر کشورها
رشد روز افزون مصرف برق و نیاز به واحدهای تولید جدید ، الگوی نامتقارن مصرف (که باعث میشود درلحظاتی مصرف بیش از حد تولید ظاهر شود) ، وجود تلفات تکنیکی و غیر تکنیکی نامشخص ، هزینه های بی دلیل زیادی را به کشور تحمیل میکند که قابل کنترل است
در صورت اطلاع از الگوی تولید و مصرف ، اطلاع از زمان ، مکان و مقدار تلفات علی الخصوص در سیستم توزیع میتوان تدابیر مناسبی در جهت پرهیز از این هزینه ها و آثار جانبی آن اتخاذ کرد.
امروزه این اطلاع از نحوه تولید و مصرف و کنترل و پایش آن عنوان شبکه هوشمند یاSmart Grid رابخود گرفته و از جمله کارهایی است که عزم جدی دولت و همکاری صنایع درگیر را برای حصول به نتیجه مثبت می طلبد. بلوک های سازنده یک شبکه هوشمند عبارتند از : زیر ساخت اندازه گیری پیشرفته (AMI) ، اتوماسیون انتقال و توزیع پیشرفته ، تولید پراکنده و توزیع شده ، پروژه های تولید انرژی تجدید پذیر .
هدف از ایجاد یک شبکه هوشمند همراه ساختن فناوری اطلاعات با صنعت برق و ایجاد نظارت   رایانه ای بر منابع و میزان مصرف است بگونه ای که منابع انرژی به نحوی مناسب و کنترل شده در دسترس عموم قرار گیرد. در یک شبکه ایده آل کلیه لوازم برقی و ژنراتورها هوشمند بوده و تولید و میزان مصرف بر اساس شرایط موجود بطور خود کار تنظیم میگردد.
AMI بلوک زیر ساخت اندازه گیری پیشرفته همان شبکه نیمه اتومات است که با بکار گیری
الف_کنتورهای هوشمند ب _بستر مخابراتی مناسب ج_مرکز یا مراکز ذخیره سازی ، پردازش و کنترل اطلاعات دریافتی ،فرامین لازم جهت کنترل وضعیت مصرف یا کاربردهای جانبی دیگر از قبیل محاسبه صورت حساب ، برآورد بار مصرفی طی روزها و هفته های آینده ، تولید و اعلام آلارم ها و هشدارهای مناسب به اپراتورها و مشترکین و....را انجام میدهد. 
 کنتورهای هوشمند سیستم AMI قابلیت برنامه ریزی شدن را دارند و امکان ارسال دیتا به مرکز یا دریافت دیتا از مرکز را دارا می باشند. همچنین شرایط محدود کردن بار مصرفی یا کنترل ابزارهای مرتبط با آن (از طریق چند خروجی موجود) در آنها وجود دارد.
/ 1 نظر / 31 بازدید
morteza jafari

با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتان.جناب قاسمیان نیز سلام میرسانند.