415) کاهش تلفات برق با تحقق اعتبار هزار و 300 میلیارد تومانی

کاهش تلفات برق با تحقق اعتبار هزار و 300 میلیارد تومانی
مدیر کل دفتر فنی توزیع توانیر گفت: در صورت تحقق اعتبار 1300 میلیارد تومانی مورد نیاز امسال، برنامه های تدوین شده برای کاهش تلفات یک درصدی در سال جاری به ثمر خواهد نشست.
به گزارش سایت خبری توانیر، مهندس اکبر یاورطلب با بیان این که در بخش تلفات تنها کاهش آن مطرح نیست، خاطرنشان ساخت: کاهش تلفات یکی از اهدافی است که باید نسبت به تحقق آن همت گمارد اما باید برنامه ریزی دقیقی برای حفظ استاندارد کسب شده، تدوین و برای اجرای آن برنامه ریزی کرد.
وی وجود مقداری تلفات را در بخش های مختلف تولید تا مصرف برق طبیعی دانست و تصریح کرد: با این حال تلفات استاندارد و بهینه برای هر منطقه ای متفاوت است و نمی توان به صورت دقیق عددی را به عنوان استاندارد جهانی تلفات برق عنوان کرد زیرا اقلیم هر منطقه بر میزان تلفات تاثیرگذار است.
وی میانگین تلفات برق در کشور برزیل را 15.7 درصد ، چین 7.2 درصد و روسیه را 12 درصد عنوان کرد و افزود: این میزان در آلمان حدود 4 تا 8 درصد، آمریکا 5.9، فرانسه 6.7 و ژاپن 4.5 درصد است .
وی با بیان این که تلفات برق در کشور حدود 18 درصد است خاطرنشان ساخت: براساس برنامه تدوین شده، باید سالی یک درصد از این تلفات کاهش یابد که البته برای سال جاری در حدود 1.5 درصد در نظرگرفته شده است، ولی تحقق این امر نیازمند اعتباری بالغ بر یکهزار و 300 میلیارد تومان است.
�مدیر کل دفتر فنی توزیع توانیر میانگین تلفات برق در دنیا را حدود 10 درصد اعلام کرد و افزود: رسیدن به چنین رقمی در کشور نیازمند اختصاص اعتبار مورد نیاز و برنامه ریزی و استمرار فعالیت هاست.
یاور طلب میانگین اعتبار مورد نیاز برای کاهش یک درصدی تلفات برق را در هر سال یکهزار میلیارد تومان عنوان و اظهار امیدواری کرد که با تخصیص به موقع اعتبارها و ادامه روند مطلوب کنونی، تا سال 1404 بتوان تلفات را در شبکه به حدود 10 درصد کاهش داد.
وی تصریح کرد: درحالی که قیمت خدمات ارائه شده از سوی شرکت توانیر به مردم در چهار سال گذشته تغییری نداشته است ولی مجبوریم تجهیزات مورد نیاز را با قیمت روز خریداری کنیم. بنابراین در تامین اعتبار کاهش تلفات برق با مشکل مواجه می شویم.
یاور طلب تلفات برق را دارای سه بخش اصلی دانست و گفت: در مرحله نخست از طریق مطالعات بنیادین شبکه که شامل گردآوری اطلاعات جامع تا طرح می شود، باید نسبت به یافتن گلوگاه های تلفات، مکان هایی که باید هزینه شود و ...، دید کلی پیدا کرد.
وی اضافه کرد: در مرحله دوم باید ازتجهیزات استاندارد در شبکه توزیع و تکنولوژی های نوین بهره گرفت.
یاورطلب سومین رکن تلفات برق را نظارت فنی بر اجرای پروژه ها اعلام کرد و افزود: این موضوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که اگر پروژه ها براساس استاندارد اجرا شود،تلفات شبکه کاهش می یابد.
�مدیرکل دفتر فنی توزیع شرکت توانیر در پاسخ به این سوال که در ازای کاهش یک درصد از تلفات برق چقدر صرفه جویی می شود، گفت: براساس آخرین آمار، مصرف انرژی برق در کل کشور 160 میلیارد کیلووات ساعت بوده که یک درصد آن 1.6 میلیارد کیلووات ساعت می شود که رقم بسیار بزرگی است. از این رو سرمایه گذاری به منظور کاهش تلفات توجیه اقتصادی لازم را دارد.
یاورطلب ورود تجهیزات غیر استاندارد و پرمصرف و استفاده از آنها را نیز جزئی از موضوع تلفات دانست و خاطرنشان کرد:
استاندارد سازی تجهیزات مورد استفاده در منازل و بهره گیری از وسایل با راندمان بالا خواهد توانست در کاهش تلفات برق موثر واقع شود.
مدیرکل دفتر فنی توزیع توانیر همچنین تلاش برای بهینه سازی فعالیت ها را کاری رقابتی عنوان کرد و گفت: هیچکس نمی تواند ادعا کند در بهینه سازی، کارها به نقطه آخر رسیده و دیگر برای بهتر شدن فعالیتها کاری نمی توان کرد.
یاورطلب متخصصان ایرانی را به لحاظ فنی بسیار توانا دانست و گفت: برای کاهش تلفات برق تمام تلاش خود را به کار می بندیم و از بهترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده خواهیم کرد.
وی کاهش طول شعاع تغذیه و بهره گیری از هادی هایی با ظرفیت بالا را برای انتقال از جمله راهکارهای کاهش تلفات عنوان کرد و افزود: کاهش تلفات در درصد های بالاتر آسانتر است و هرچه تلفات کمتر می شود، کار برای کمتر شدن آن سخت تر می شود.
  • کد خبر : 38068
  • تعداد بازدید : ١١٢
  • درج در سایت خبری روابط عمومی توانیر: دوشنبه ، ٢٢ شهریور ١٣٨٩
/ 2 نظر / 32 بازدید
مسعود

سلام وبلاگ خوبی داری ازت دعوت میکنم به سایت من هم سر بزنی یه سایت پر از جزوات مهندسی با بیش از 500 جزوه با لینک مستقیم برای دانلود اگر مایل به تبادل لینک هم هستی من را با نام " دانلودستان مهندسی 87 " لینک کن و خبرم کن لینکت کنم خوشحال میشم هم خودت و هم لینکت را تو سایتم ببینم

iran power electronics systems

با سلام به سایت شما در "سیستمهای الکترونیک قدرت ایران" پیوند داده شد. در صورت تمایل به ما با نام "سیستمهای الکترونیک قدرت ایران" پیوند دهید باتشکر www.ipes.ir