446) 20 میلیون کنتور هوشمند برای کاهش مصرف برق نصب می شود

براساس دستور احمدی نژاد  20 میلیون کنتور برق باید طی یک سال هوشمند شود
هزینه نصب هر دستگاه کنتور هوشمند به طور متوسط برای هر مشترک 100 هزار تومان است که این مبلغ به صورت اقساط 2 ساله در قبوض برق محاسبه خواهد شد
تمام کنتورهای هوشمند ساخت داخل هستند که با تزریق 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به تولیدکنندگان داخلی در کمتر از یک سال تولید می‌شود
مدیرعامل شرکت پست: با ابلاغ طرح تجمیع قبوض پستی به استانداری‌ها، تمام قبوض مشترکان در یک پاکت جمع شده و به آنها تحویل داده می‌شود از سال 1279 که برای نخستین بار برق با یک دیزل 9کیلوواتی به حرم حضرت امام رضا(ع) پاگذاشت تاکنون 110سال می‌گذرد. در این مدت تحولات بسیار زیادی در صنعت برق کشور رخ داده است. بطوری که درحال حاضر 100درصد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت برق برخوردار هستند اما تحولات صنعت برق به اینجا ختم نمی‌شود. وزارت نیرو به عنوان متولی تأمین برق مشترکان برنامه‌های بسیار زیادی در طول سال‌های آینده دارد، یکی از این برنامه‌ها که به صورت ضربتی و در طی یک سال انجام خواهد شد تعویض 20میلیون کنتور و تغییر آن به کنتورهای هوشمند است.
محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت‌وگو با «ایران» می‌گوید: طرح تعویض کنتورهای هوشمند آغاز شده است و با تزریق 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات به 6 کنتورساز داخلی این کار سرعت می‌گیرد. وی هزینه نصب هر کنتور هوشمند برای مشترکان را 100 هزار تومان اعلام می‌کند که به صورت اقساطی طی 2سال روی قبوض برق محاسبه خواهد شد. مشروح گفت‌وگوی ما با معاون وزیر نیرو را بخوانید.

درحال حاضر صنعت برق در چه وضعیتی قرار دارد؟
درحال حاضر حدود 24میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که 100 درصد جمعیت شهری و 100 درصد جمعیت روستایی بالای 20 خانوار را شامل می‌شود و در مجموع 99 درصد جمعیت کل روستاهای کشور از نعمت برق برخوردارند. درحالی که 5/1میلیارد نفر از جمعیت جهان یعنی حدود 20 درصد از انسان‌ها برق ندارند. ضریب نفوذ برق در کشور ما 5/99 درصد است.
طی سه سال آینده قرار است که کل جمعیت روستایی کشور یعنی روستاهای زیر 20 خانوار را برق‌رسانی کنیم که با این اقدام 100درصد از جمعیت شهری و روستایی کشور از نعمت برق برخوردار خواهند شد.
از سوی دیگر ظرفیت تولید نصب‌شده برق در حال حاضر 56هزار مگاوات است که در بین کشورهای منطقه حرف اول را می‌زنیم. دستیابی به رتبه اول ظرفیت نصب‌شده برق در کشور به دلیل عملکرد مناسب صنعت برق در طول برنامه چهارم است. در برنامه چهارم توسعه بیش از اهداف پیش‌بینی‌شده به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است. در این برنامه در حدود 18هزار و 800 مگاوات برق وارد مدار کردیم که بیش از یک سوم ظرفیت کل شبکه سراسری کشور است. این درحالی است که در طول 110 سالی که از عمر صنعت برق در ایران می‌گذرد در مجموع 56 هزار مگاوات ظرفیت ایجادشده است که البته از این رقم نیز درحدود 50 هزار مگاوات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده است. در زمان پیروزی انقلاب تنها 7 هزار و 24 مگاوات ظرفیت تولید برق در کشور وجود داشت.
همچنین رشد متوسط سرمایه‌گذاری در ایجاد نیروگاه‌ها در 31 سال گذشته 7 درصد بوده است درحالی که در پنج سال گذشته این رقم به 11 درصد رسیده است که این موضوع یکی از عوامل مهم افزایش ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی در پنجساله برنامه چهارم بوده است. در طول برنامه چهارم بیش از 24 هزار میلیارد تومان در صنعت برق سرمایه‌گذاری شده درحالی که این رقم در برنامه سوم شش هزار میلیارد تومان بوده است که نشاندهنده رشد 5/3 برابری سرمایه‌گذاری در برنامه چهارم است.
در پایان برنامه پنجم شاهد چه تحولاتی در صنعت برق خواهیم بود؟
در برنامه پنجم، صنعت برق دچار تحولات اساسی خواهد شد. در طول این برنامه کلیه نیروگاه‌های کشور به بخش خصوصی واگذار می‌شود. همچنین احداث نیروگاه‌های جدید نیز توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. در این راستا طی هفته‌های اخیر قرارداد هفت هزار مگاوات نیروگاه منعقد شد که احداث این نیروگاه‌ها با همکاری بخش خصوصی ایران و چین انجام خواهد شد.
در ادامه برنامه خصوصی‌سازی صنعت برق تمام شرکت‌های توزیع و حتی شرکت‌های برق منطقه‌ای واگذار می‌شوند. بنابر این سازوکار مورد نظر در آینده کاهش شدید تصدیگری دولت در این صنعت است که با حمایت دولت از بخش خصوصی به سرانجام می‌رسد.
موضوع دیگری که در آینده اجرا خواهد شد افزایش راندمان و بازدهی نیروگاه‌هاست. درحال حاضر میانگین راندمان نیروگاه‌های ایران 38 درصد است که متوسط راندمان کشور ما از متوسط راندمان امریکا، انگلیس و کانادا بیشتر است و در حال نزدیک شدن به متوسط راندمان کشور ژاپن هستیم. اما راندمان نیروگاه‌ها در ایران نیازمند افزایش است و بر همین اساس در طول برنامه پنجم این راندمان باید از 38 به 45 درصد افزایش پیدا کند. در این راستا تبدیل نیروگاه‌های موجود به سیکل ترکیبی در دستور کار جدی وزارت نیرو قرار دارد. بنابراین با افزودن شش هزار مگاوات نیروگاه بخار به 12هزار مگاوات نیروگاه گازی قدیمی، 18 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک (D.G) را در برنامه داریم که تاکنون قرارداد احداث شش هزار مگاوات از این نوع نیروگاه‌ها با بخش خصوصی منعقد شده است که راندمان تمام این نیروگاه‌ها بالای 45 درصد هدفگذاری شده است.
برای کاهش هدررفت برق در شبکه انتقال چه برنامه‌هایی دارید؟
براساس اهداف برنامه پنجم میزان افت برق در شبکه انتقال از 5/17 درصد موجود باید به 14 درصد کاهش یابد که این اقدام به سرمایه‌گذاری عظیمی نیاز دارد.
به چه میزان سرمایه‌گذاری نیاز دارد؟
حداقل باید سالانه هزار و 500میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود تا افت شبکه سالانه 5/1 درصد کاهش یابد. خوشبختانه برای سال جاری مجلس شورای اسلامی این رقم را تصویب کرده است که اگر این اعتبار تأمین شود ما می‌توانیم به هدف تعیین شده برسیم.
این سرمایه‌گذاری توجیه اقتصادی دارد؟
بله، توجیه اقتصادی دارد. سرمایه‌گذاری انجام شده برای کاهش سالانه یک درصد از افت شبکه طی سه سال برگشت پیدا می‌‌کند، چرا که در حال حاضر سالانه هزار و 500 میلیارد تومان بابت هدر رفت برق در شبکه متضرر می‌شویم.
استاندارد جهانی افت برق در شبکه چقدر است؟
استاندارد جهانی در حدود 10 درصد است که باید با برنامه‌ریزی در طول برنامه ششم به این عدد برسیم.
سالانه چقدر باید به ظرفیت شبکه سراسری کشور افزوده شود؟
در برنامه کلی تأمین برق کشور باید 25 هزار و 500 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور اضافه کنیم که متوسط سالانه آن 5 هزار و 100 مگاوات است ولی باید گرایش ما به سمت انرژی‌های نو مانند انرژی بادی، خورشیدی، زمین گرمایی، نیروگاه‌های آبی متوسط و کوچک و سیکل ترکیبی باشد. بر این اساس باید سبد انرژی برق کشور را تغییر دهیم به نحوی که حداقل حدود 3 درصد از ظرفیت نصب شده ما باید در طول دولت دهم نیروگاه‌های نو و تجدیدپذیر باشد. متعهد شده‌ایم که این کار را انجام دهیم.
برای هوشمندشدن شبکه و تعویض کنتورهای برق چه برنامه‌هایی دارید؟
براساس دستور رئیس‌جمهور 20 میلیون کنتور برق باید طی یکسال هوشمند شود که بطور قطع شبکه نیز باید هوشمند شود، البته این کار بسیار دشوار است ولی باید با یک برنامه منسجم و دقیق آن را انجام داد با نصب کنتورهای هوشمند که تمام اطلاعات مربوطه را آن‌لاین می‌کند، مدیریت مصرف به عهده خانوار گذاشته می‌شود تا این‌که مصرف خود را در ساعات کم باری که بهای برق نصف ساعات پرباری است تنظیم کنیم.

در حال حاضر پیک مصرف برق به 38 هزار و 607 مگاوات رسیده در حالی که سال گذشته پیک حدود 37 هزار و 700 مگاوات بود که نشاندهنده افزایش 900 مگاواتی برق نسبت به زمان مشابه سال گذشته است. هم اکنون با فرارسیدن موج گرمای بی‌سابقه در روزهای اخیر در اوج مصرف به سر می‌بریم. از این رو از مشترکان می‌خواهیم مصرف خود را کاهش دهند چرا که در غیر این صورت مجبور می‌شویم که برق مشترکان پرمصرف را علاوه بر جریمه قطع کنیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مشترکان کم مصرف باشیم.
خوشبختانه در حال حاضر 60درصد مشترکان زیر الگو مصرف می‌‌کنند ولی این نباید باعث شود که مصرف مشترکان پرمصرف همچنان افزایش یابد. براساس تصمیم دولت از 15تیرماه مشترکان پرمصرف دهک‌های 8، 9 و 10جریمه می‌شوند. دهک‌های هشتم حدود 30 درصد، دهک‌های نهم 60درصد و دهک‌های دهم (که بیش از پنج برابر الگو مصرف می‌کنند) تا 100درصد جریمه خواهند شد. هم اکنون 60درصد مردم زیر الگو مصرف می‌کنند. 50 درصد مشترکان برق 5/24درصد از برق را مصرف می‌کنند در حالی که دهک دهم به تنهایی 30درصد مصرف می‌کنند و به همین دلیل برای دهک‌های بالای درآمدی جریمه در نظر گرفته شده است.
برای مشترکان کم مصرف چه تشویقی در نظر گرفته‌اید؟
مشترکانی که با مدیریت مصرف خود را به زیر الگوی مصرف برسانند یا کسانی که زیر الگو قرار دارند و 10 درصد نسبت به سال گذشته مصرف خود را کاهش می‌دهند مورد تشویق قرار می‌گیرند. براساس این طرح در هر استان 100مشترک و در مجموع در کل کشور سه هزار مشترک انتخاب می‌شوند و به هر یک از آنها یک وسیله خانگی داخلی با قیمت بالای 500 هزار تومان جایزه داده می‌شود.
پیش از مطرح شدن موضوع کنتورهای هوشمند، طرحی برای نصب کنتورهای سه تعرفه‌ای وجود داشت، این دو طرح با یکدیگر تفاوت دارند؟
طرح نصب کنتورهای هوشمند از کنتورهای سه تعرفه‌ای کامل‌تر است. هم اکنون اکثر کنتورهای مورد استفاده در کشور معمولی هستند که در فاز اول قرار شد به کنتورهای دیجیتال تغییر کنند که هم اکنون پنج میلیون کنتور در کشور دیجیتال شده است ولی این طرح کافی نیست، چرا که تنها این کنتورها براساس سه تعرفه کار می‌کنند اما کنتورهای هوشمند علاوه بر مدیریت مصرف مزایای بسیاری دارند.
هزینه نصب هر کنتور هوشمند برای مشترکان چقدر است؟
هزینه نصب هر دستگاه کنتور هوشمند بطور متوسط برای هر مشترک 100هزار تومان است که این مبلغ به صورت اقساط دو ساله در قبوض برق محاسبه خواهد شد. در واقع این کار توسط بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات دولت انجام و هزینه آن طی دو تا سه سال برمی‌گردد.
از چه زمانی نصب این کنتورها آغاز خواهد شد؟
در حال حاضر برنامه‌ریزی برای نصب این کنتورها آغاز شده ولی بطور ضربتی از اوایل تابستان سال‌جاری این کار آغاز می‌شود.
این کنتورها ساخت داخل است؟
تمام این کنتورها ساخت داخل هستند. خوشبختانه در حال حاضر شش کارخانه کنتورسازی توانمند در کشور وجود دارد که توانایی تولید بالایی دارند. برای نمونه یکی از کارخانه‌ها می‌‌تواند ظرف یکسال 10 میلیون دستگاه کنتور تولید کند. بر این اساس جلسات مشترکی بین این سازندگان برگزار کرده‌ایم که با تزریق منابع مورد نیاز کار ساخت آغاز می‌شود.
تولید 20 میلیون دستگاه کنتور هوشمند به چه میزان اعتبار نیاز دارد؟
اجرای این طرح با پرداخت 2 هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که در اختیار کنتورسازان قرار می‌گیرد انجام می‌شود. با تزریق این اعتبار با یک اقدام ضربتی تولید آغاز می‌شود.
براساس برنامه قرار است نیروگاه‌های با راندمان پائین از مدار تولید خارج شوند، چگونه این برنامه بدون افت تولید اجرا می‌شود؟
بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سالانه 5 هزار و 100 مگاوات نیروگاه جدید باید وارد مدار تولید شود تا هم ذخیره برق کشور استاندارد شود و هم بازده نیروگاه‌ها را افزایش دهیم. بر این اساس نیروگاه‌های با بازده پائین که به هیچ عنوان اقتصادی نیستند به تدریج بازنشسته می‌شوند، در واقع نیروگاه‌های جدید جایگزین نیروگاه‌های کم بازده می‌شوند. برخی از این نیروگاه‌ها برای مواقع ضروری و پرمصرف نگهداری می‌شوند ولی برخی که بازده بسیار کمی دارند بطور کامل جمع‌آوری می‌شوند.
در حال حاضر سهم بخش خصوصی در تولید برق چقدر افزایش یافته است؟
هم اکنون حدود 4 هزار و 500 مگاوات از 56هزار مگاوات ظرفیت تولید برق مربوط به بخش خصوصی است، البته تمام 30نیروگاه جدیدی که با ظرفیت 25هزار مگاوات احداث خواهد شد توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود. با راه‌اندازی این نیروگاه‌های جدید سهم بخش خصوصی در تولید برق به 50 درصد می‌رسد. در برنامه پنجم پیش‌بینی شده است که 60 درصد ظرفیتی که وارد مدار می‌شود توسط بخش خصوصی انجام شود و 100 درصد نیروگاه‌های جدید توسط این بخش ساخته شود.
از نظر تولید انرژی سهم بخش خصوصی 10 درصد است که این رقم تا پایان برنامه پنجم باید به 50 درصد افزایش یابد.
بخش خصوصی از این طرح استقبال کرده است؟
هم اکنون چهار نیروگاه شهید منتظری، تبریز، مشهد و بینالود برای واگذاری به بخش خصوصی آماده شده‌اند و بخش خصوصی تاکنون استقبال خوبی از عرضه نیروگاه‌ها کرده است.
ارزش هر نیروگاه چقدر است؟
هر نیروگاه نو حدود 300 میلیارد تومان ارزش دارد که به دلیل کار کرده بودن نیروگاه‌های در حال واگذاری قیمت آنها براساس کارکرد کاهش می‌یابد.
به سرمایه‌گذاری گسترده در صنعت برق طی برنامه چهارم اشاره کردید، از این میزان چقدر از بخش خصوصی جذب شده است؟
در حال حاضر تمام سرمایه‌گذاری‌های جدید توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و تنها پروژه‌هایی که از قبل باقی مانده‌اند تماماً دولتی اداره می‌شوند. سال گذشته حدود 2 میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای احداث نیروگاه‌ها به بخش خصوصی تسهیلات دادیم. در سال‌جاری نیز بیش از این رقم تسهیلات پرداخت خواهد شد. در مجموع دولت محدودیتی برای حمایت از بخش خصوصی قائل نمی‌شود، دولت از بخش خصوصی سه نوع حمایت می‌کند؛ یکی این‌که 85 درصد ارز مورد نیاز بخش خصوصی را با بهره مناسب فاینانس می‌کند، دوم بخشی از برقی که بخش خصوصی تولید خواهد کرد پیش خرید می‌شود و به تدریج پرداخت می‌شود و سوم این‌که بخش ریالی پروژه نیز از طریق بانک‌های داخلی تأمین می‌شود. بر این اساس حدود 94 درصد از سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌ها توسط دولت تسهیلات داده می‌شود و بخش خصوصی با آورده ناچیزی می‌تواند وارد این صنعت شود.
هم اکنون تبادل برق ایران با کشورهای همسایه چگونه است؟
در حال حاضر با کشورهای منطقه تبادل خوبی داریم. سالانه به کشورهای منطقه حدود 2/6میلیارد کیلووات ساعت برق صادر می‌کنیم که ارزش آن حدود 500 میلیون دلار است. همچنین با کشورهای دورتر مانند هند، سوریه، روسیه و پاکستان تبادل انرژی داریم. با کشورهای اروپایی نیز از طریق ترکیه در حال اتصال شبکه‌ها هستیم. از سوی دیگر در حال مطالعه اجرای کامل زیر دریایی برای اتصال شبکه‌ها با کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم که شدیداً به برق ایران نیازمندند.
باتوجه به افزایش مصرف در روزهای اخیر چه برنامه‌ای برای تأمین برق مورد نیاز مردم دارید؟
کار تأمین برق یک کار مشترک بین دولت و مردم است. دولت باید با تأمین برق این کار را انجام دهد و مردم با مصرف بهینه به این روند کمک کنند. هم اکنون مصرف بخش خانگی کشور سه برابر میانگین جهان است. در دنیا هر خانواده بطور متوسط هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند در حالی که در ایران این رقم 2هزار و 800 مگاوات است. در تابستان جاری که درجه حرارت هوا بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است باید مردم کمک کنند تا از این فصل عبور کنیم. هم اکنون بحث استفاده از کولرهای گازی و مصرف بالای آن بسیار جدی است.
برای بهینه کردن وسایل برقی چه برنامه‌ای در دستور کار دارید؟
با همکاری وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی برنامه‌های بسیاری در دستور کار داریم که یکی از آنها ورود کالاهای برق است. بر این اساس ورود کالاهای غیراستاندارد کنترل می‌شود ولی مشکل این است که عمده کالاهای وارد شده از شبکه قاچاق وارد کشور می‌شود که در این زمینه نیز با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هماهنگی کردیم که از ورود کالاهای غیراستاندارد جلوگیری شود. برچسب انرژی بسیاری از کالاهای وارداتی با واقعیت سازگاری ندارد.
از سوی دیگر در مورد تولید وسایل برقی نیز با وزارت صنایع هماهنگ شده است تا کالاهایی تولید شود که بازدهی بالایی داشته باشند./ 0 نظر / 22 بازدید