452) تدوین نقشه راه هوشمندسازی شبکه برق کشور

مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد:

تدوین نقشه راه هوشمندسازی شبکه برق کشور

7 خرداد 1390

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از تدوین نقشه راه هوشمندسازی شبکه برق کشور در سال های 1390 تا 1405 خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، مهندس "همایون حائری خیاوی" امروز (شنبه) در همایش یک روزه "ریز شبکه های هوشمند" در محل نیروگاه طرشت گفت: هوشمندسازی شبکه توزیع و انتقال برق کشور مزایای فراوانی از جمله بهینه سازی انرژی دارد و این مسئله از اولویت های شبکه است.
به گفته حائری، قابلیت مشاهده مصرف انرژی توسط مشترکان برق، انعطاف پذیری خدمات مشترک، قابلیت کنترل بار و کنترل ولتاژ از دیگر مزایای استفاده از شبکه های هوشمند است.
مدیرعامل شرکت توانیر همچنین اظهار داشت: پردازنده های سریع، کنترل کننده جریان خدمات و نرم افزارهای تشخیص الگو از پایه های اصلی فناوری های هوشمند به شمار می رود.
حائری همچنین تصریح کرد: فناوری هوشمند در بخش های توزیع و انتقال متفاوت است و باید در ابتدا نیازها و معماری شبکه تعریف و تدوین شود.
وی به کامل شدن رینگ ارتباط فیبر نوری که هم اکنون بیش از 16 هزار کیلومتر آن در شبکه قدرت نصب شده است، اشاره کرد و گفت: ایجاد بورس برق، تبدیل کنتورهای مشترکان به کنتورهای هوشمند از جمله برنامه ها و نقشه راه شرکت توانیر در سال های 90 تا 95 است.
مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: احداث نیروگاه های تجدیدپذیر تا 30 درصد ظرفیت شبکه برق کشور و بهره برداری و پایش زمان واقعی شبکه (real time) از برنامه های دیگر شرکت توانیر است.
حائری همچنین با اشاره به پیشی گرفتن پیک روز در مقایسه با پیک شب در یک ماه گذشته و با گرم شدن هوا، افزود: بحث هوشمند سازی شبکه در این راستا می تواند مفید و موثر باشد.

http://news.moe.org.ir/vdchmqni.23nqqdftt2.txt

/ 0 نظر / 33 بازدید