459) کاهش تلفات برق از مهمترین برنامه‌های وزارت نیرو است

به گزارش خبرنگار پیک برق، مهندس محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مراسم افتتاح آزمایشگاه یراق‌آلات شبکه‌های توزیع در پژوهشگاه نیرو گفت: آزمایشگاه‌های مرجع یراق‌آلات به ‌عنوان ابزاری در جهت افزایش کیفیت تجهیزات مورد استفاده در بخش توزیع و در نتیجه کاهش تلفات صنعت برق است.
وی افزود: افزایش قابلیت اعتماد شبکه، کاهش عملکردهای ناخواسته سیستم های حفاظتی، ارتقای کیفیت خدمات ازجمله ویژگی‌های این آزمایشگاه مرجع محسوب می‌شود.
مهندس بهزاد با اشاره به این که راه‌اندازی آزمایشگاه های مرجع یکی از آرمان‌های وزارت نیرو در گذشته محسوب می شد،‌ خاطرنشان کرد: این هدف هم‌اکنون در حال محقق شدن است که البته با تکمیل حلقه آزمایشگاه‌های مرجع می توان نسبت به انجام همه تست‌ها و آزمایش‌ها در داخل کشور امیدوار بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اهمیت این آزمایشگاه در کاهش تلفات در بخش توزیع تصریح کرد: باید آزمایشگاه در سطح انتقال و فوق توزیع نیز به سرعت تکمیل و انجام شود.
مهندس بهزاد با اشاره به این که تلفات کنونی برق در کشور 16/08 درصد است،‌ گفت: اگر چه تلفات  شبکه های برق از 21 درصد در سال های گذشته به 17/04 درصد در سال 88 رسیده بود اما با تلاشهای صورت گرفته در ماه های سپری شده از سال‌جاری این میزان  نیز به 16/08 درصد کاهش یافت.
معاون وزیر نیرو از هدف تک رقمی شدن تلفات برق تا افق سال 1404 سخن گفت و اضافه کرد: میانگین تلفات در سطح شبکه های برق کشور، حداقل 8 درصد بالاتر از استاندارد جهانی است.
مهندس بهزاد با اشاره به این که استانداردهای جهانی هر سال در حال تغییر و بهبود است،‌ یادآور شد: با احتساب این که میانگین جهانی تلفات برق  در سال‌های آینده تا 2 درصد دیگر نیز کاهش خواهد یافت،‌ تلفات برق در شبکه های ایران نیزباید تا10درصد از میزان کنونی کاهش یابد.
وی به برنامه پژوهشگاه نیرو برای راه اندازی آزمایشگاه‌های مرجع اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی آزمایشگاه مدیریت مصرف انرژی،‌ کنترل کیفیت و کنتورهای هوشمند باید در اولویت قرار گیرد.
مهندس بهزاد درمورد مزایای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرجع نیز اظهارداشت: کسب اطمینان از استاندارد بودن و صحت عملکرد تجهیزات ساخت داخل و خارج،‌ ایجاد بستر مناسب برای تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق، جلوگیری از ساخت تجهیزات غیراستاندارد،‌ کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان،‌ پیش‌گیری از خروج ارز برای آزمایش و تست تجهیزات تولیدی و امکان ارائه خدمات آزمایشگاهی به سایر کشورها و به ویژه کشورهای خاورمیانه از جمله مزایای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرجع محسوب می شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به اهمیت بهره گیری از تجهیزات با کیفیت و مدرن در شبکه های توزیع اشاره کرد و خاظرنشان ساخت: جمع آوری شبکه‌های 20 کیلوولت و جایگزینی کابل های خود نگهدار از جمله فعالیت هایی است که در این زمینه باید صورت گیرد زیرا کابل‌های خودنگهدار باعث کاهش تلفات و جلوگیری از استفاده غیرمجاز از برق می‌شود.
مهندس بهزاد با بیان این که در ساخت تجهیزات باید استانداردهای بین‌المللی رعایت شوند،‌ تصریح کرد: هم اکنون در بخش توزیع صد در صد، در ساخت سیستم‌های انتقال 99 درصد و در بخش  تولید بیش از 90 درصد به خودکفایی رسیده ایم که این امر حتی به صادرات نیز منجر شده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر این که ایران با 59 هزار و 45 مگاوات به لحاظ ظرفیت نصب شده نیروگاهی رتبه نخست را در منطقه و خاورمیانه و در زمینه رشد نصب تجهیزات برقابی رتبه نخست را در دنیا دارد اظهار داشت: با توجه به چنین ظرفیتی، باید از آزمایشگاه‌های مرجع برای ارائه کیفی تجهیزات بهره کافی گرفته شود.
در‌این مراسم، دکتر سید ابراهیم موسوی ترشیزی رییس پژوهشگاه نیرو نیز با اشاره به این که برنامه 5 ساله اول این  پژوهشگاه در سال گذشته به پایان رسید،‌ تصریح کرد: براین اساس لازم بود که برنامه‌ای راهبردی برای این مجموعه تدوین شود که خوشبختانه با تصویب برنامه ها وزارت نیرو و تصویب برنامه 5 ساله توسعه در مجلس شورای اسلامی همزمان شد.
دکتر موسوی با بیان این که در این برنامه چند استراتژی را مدنظر قرار دادیم،‌ گفت: روی‌آوردن به سمت پروژه‌های راهبردی به جای اجرای طرح های کوچک از مهمترین استراتژی های بود که در این زمینه به آن پرداخته شده است.
وی اضافه کرد: همچنین توسعه خدمات آزمایشگاهی برای پاسخگویی به نیازهای کلان برق و انرژی و ظرفیت سازی جهت به عهده گرفتن مدیریت صنعت آب و برق ازدیگر استراتژی هایی بود که در تدوین بر نامه راهبردی پژوهشگاه به آن توجه شد.
در ادامه‌ این مراسم‌، ‌رییس‌ مرکز آزمایشگاه‌های مرجع پژوهشگاه نیرو نیز توضیحاتی درباره تاریخچه آزمایشگاه‌های مرجع ارائه کرد و گفت: در سال 1359 برای نخستین بار با خرید آزمایشگاه آب و بخار،‌ سنگ بنای آزمایشگاه های مرجع در این مرکز گذاشته شد و سپس با تاسیس آزمایشگاه‌هایی چون،‌ سوخت و روغن،‌ رنگ وپوشش، احراز کیفیت کالاهای تخصصی صنعت برق و... این مجموعه کاملترشد.
مهندس رضایی همچنین با بیان این که تاکنون 16 آزمایشگاه در این مرکز راه‌اندازی شده است،‌ از راه‌اندازی چند آزمایشگاه دیگر در سال جاری خبر داد و افزود: به جز آزمایشگاهی که هم‌اکنون به صورت رسمی راه‌اندازی شد،‌ آزمایشگاه‌های پیل سوختی، احداث بستر سوم آزمون آزمایشگاه مرجع سازه‌های انتقال نیرو و مرجع تست کارائی نیز تا پایان سال در این مرکز راه اندازی خواهد شد.
وی افزود: تا افق سال 1394 نیز بیش از 10 آزمایشگاه دیگر در این پژوهشگاه راه‌اندازی خواهد شد که باعث تکمیل‌شدن روند آزمایشگاه‌ها در همه موارد مربوط به صنعت برق می شود.
  • منبع : هفته نامه پیک برق
  • تاریخ چاپ : شنبه ، ١٣٨٩-٠٩-٢٧
/ 0 نظر / 23 بازدید