453) مانیتور LED

نمایشگرهای LEDدر واقع همان مانیتور های LCD هستند و تفاوت میان آنها به نور پس زمینه بر می گردد.یا می توان گفت که این نوع نمایشگر یک نسخه ی جدید از نمایشگر های کریستال مایع به شمار می آیند. تازه ترین دستگاه های تلویزیونی دارای نمایشگر کریستال مایع (LCD)، به جای الکترود منفی لامپ های فلورسنتی (CCFL)، به ترکیبی از چراغ های پشت صفحه کریستال مایع، موسوم به LED مجهز می شوند. تولید کنندگان انواع نمایشگرها همواره به فکر این هستند که محصولاتی جدید با کیفیت و کارآیی بهتر، طول عمر بیشتر و مصرف برق کمتر تولید کنند.همچنین کاهش ضخامت مانیتور نیز یکی از اهداف آنهاست تا بتوانند روز به روز بر تعداد مشتریان خود بیفزایند و رضایت آنها را به دست آورند.نام LED ازسرواژه ی کلمه های Light Emitting Diodeبه معنی دیود ساطع(تششع ) کننده ی نور گرفته شده است.
در این تکنولوژی برای تأمین نور مورد نیاز برای نمایش تصویر از دیود هایی استفاده می شود که می توانند با عبور جریان از خود نور ساطع کنند. نور پس زمینه به فناوری روشن سازی و درخشندگی صفحه نمایش گفته می شود که هم اکنون در نمایشگرهای LCD و LED مورد استفاده قرار می گیرد. نورپس زمینه موجب درخشندگی حاشیه و بخش پشتی پنل نمایشگر می شود، این در حالیست که نور پیش زمینه بخش جلویی نمایشگر را روشن می کند.
 نورپس زمینه نمایشگرهایLED رنگی در دو نوع سفید و RGB (ترکیبی از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز) عرضه می گردد. نور سفید LED غالباً در نمایشگرهای لپ تاپ، مانیتورهای PC و بطورکلی در کلیه ی نمایشگرهای LCD سیستم های همراه بکار برده می شود. در حقیقت نور سفید LED ترکیبی از نورهای آبی و زرد فسفری است که به رنگ سفید ظاهر می شود. از آنجاییکه در منحنی رنگها بین طیف رنگ سبز و قرمز فاصله ی زیادی وجود دارد، لامپLED مدل RGB که حاوی سه رنگ قرمز، آبی و سبز است با برخورداری از این فناوری می تواند با کنترل نوع ترکیب رنگها، انواع مختلفی از طیف رنگ سفید را پدید آورد. لامپ LED مدل RGB که بعنوان نورپس زمینه ی رنگی از آن نام برده می شود، در نمایشگرهای پیشرفته و رنگی بکار برده می شود، بطورمثال این فناوری در صفحه نمایش لپ تاپ سریDell Studio  تعبیه شده است. در عوض در نمایشگر  Cinema LED Apple از نورسفید LED استفاده کرده اند. لامپ RGB LED قادر است طیف گسترده ایی از رنگها را نمایش دهد.
هر گاه نمایشگری مجهز به سه رنگ مجزای LED (رنگ ترکیبی) باشد، نورپس زمینه می تواند طیف رنگهایی که با فیلترهای رنگی دقیقاً هماهنگی دارد را در پیکسل های نمایشگر پدید آورد. بدین ترتیب، پهنای باند pass band فیلتر کوچک می شود، درنتیجه هر کدام از اجزاء ترکیب دهنده رنگ فقط می تواند با یک نوار  کوچک طیف نوری، از سطوح نمایشگر LCD عبور کند. این امر کارایی نمایشگر را بهبود می بخشد، چرا که مسیر انتشار نور کم نمایشگر هنگام نمایش رنگ سفید، مسدود می شود. همچنین نورهای قرمز، آبی و سبز می توانند در فواصل دورتری انتشار یابند، درنتیجه صفحه نمایش قابلیت تولید دوباره رنگها را با درخشندگی بیشتر دارد.
شرکت سونی اولین شرکتی بود که در سال 2005 یک نمایشگر خانگی را با استفاده از تکنولوژی دیود ساطع کننده ی نور به بازار عرضه کرد.در حال حاضر نمایشگرهای LED از بیشترین محبوبیت بین کاربران برخوردار هستند و نسبت به نمایشگرهای پلاسما و LCD بسیار با کیفیت تر و البته گرانتر هستند.همچنین باید به این نکته هم توجه کرد که به دلیل قیمت بالاتر آن ها هنوز به طور کامل نتوانستند مورداستفاده ی عموم مشتریان قرارگیرند و کاربران ترجیح می دهند که از همان مانیتورهای کریستال مایع استفاده کنند .اما برای کسانی که خواهان بهترین ها هستند این مانیتور بسیار مناسب به نظر می رسد.
در زیر مزایایی که سبب برتری یافتن LED نسبت به LCD یاانواع  دیگر نمایشگرها شده اند ، بررسی شده است .

 ضخامت آن نسبت به سایر مانیتورها بسیار کمتر است.
 کنتراست (نسبت بین تیره ترین و روشنترین رنگ نمایش داده شده توسط یک نمایشگر ) و روشنایی در این نوع بسیار افزایش داده شده است . به طوری که اگر یکی از آن را در کنار یک مانیتور LCD قرار دهیم کیفیت رنگش به وضوح دیده می شود.
 به دلیل استفاده از دیود و خاموش شدن آن به طور کامل ،رنگ سیاه بسیار عمیق و با کیفیت عالی نمایش داده می شود.
 مصرف برق بسیار کمتری دارندو در مقایسه با نوع هم سایز LCD ،40 در صد مصرف برق آن کاهش یافته است.
 به دلیل استفاده از سیستم نوردهی  RGB-LED طیف رنگهایی را که می توانند نمایش دهند بسیار بیشتر است.
 فرکانس تغییر تصویر بالاتری دارند. سرعت خاموش و روشن شدن دیود های نورانی مورد استفاده در آن بسیار زیاد است و به همین دلیل سرعت خاموش و روشدن تصاویر و بازیابی آنها به خصوص در بازی هاو فیلمهای اکشن ، افزایش یافته است.
 آلودگی محیط زیستی کمتری نسبت به دیگر نمایشگرها دارند.
/ 0 نظر / 24 بازدید