444) کنتور هوشمند ایرانی رونمایی شد

مدیرعامل توانیر در این مراسم که پس از بازدید ازخط تولید کنتورهای هوشمند برق در کارخانه الکترونیک افزار آزما صورت گرفت، گفت: افتخار می کنیم که در تولید این نوع کنتورها به خودکفایی رسیده ایم.
همایون حائری با بیان این که شرکت های توزیع باید با خرید محصولات داخلی از این کارخانه ها و صنعتگران حمایت کنند، پیشنهاد کرد که نسبت به توسعه خطوط تولید در این کارخانه اقدام شود. وی به تکلیف توانیر در نصب 20 میلیون کنتور هوشمند اشاره کرد و گفت: این وظیفه جدید علاوه بر مزایایی که برای صنعت برق دارد، فرصت بسیار مناسبی برای صنعتگران داخلی فراهم کرده است تا توانمندی خود را افزایش دهند.
او خاطرنشان کرد: با نصب 20 میلیون کنتورهوشمند تحولی عظیم در مدیریت برق کشور اتفاق خواهد افتاد وعلاوه برافزایش بهره وری، قابلیت اطمینان شبکه نیزبالاترخواهد رفت.
در این بازدید همچنین مدیرعامل شرکت الکترونیک افزار آزما نیز در توضیحاتی با بیان این که این واحد تولیدی بیش از 400 نفر پرسنل دارد، تصریح کرد: خوشبختانه موفق با ساخت کنتور هوشمند "امین" گامی مهم در جهت هوشمند سازی شبکه، کاهش هزینه ها و سرعت در انجام کارها برداشته‌ایم.
جمشید بردبار با بیان این که جایگزینی بدون هزینه و غیر قابل دستکاری بودن از از ویژگیهای مهم کنتور"امین" است، گفت: کنترل این نوع کنتور از مرکز به سادگی امکان پذیر است و چون همانند کنتورهای کنونی طراحی شده، در زمان و هزینه نصب نیز صرفه جویی بسیاری خواهد شد، زیرا که احتیاج به تغییر سیم کشی ها، تابلو و محل نصب نخواهد داشت و تنها با برداشت کنتور قدیمی و وصل سیم های قبلی به کنتور جدید امکان پذیر خواهد شد.
بردبار سرعت جایگزینی کنتور"امین" را 20 برابر نمونه های مستطیلی قدیمی دانست و اضافه کرد: درصورت طراحی و استفاده از کنتورهای مستطیلی، نیاز به نصب سیم کشی، تابلوی برق و صرف هزینه و زمان بسیاری است. وی تصریح کرد: این کنتور براساس استاندارهای روز دنیا طراحی شده و تقریبا امکان دستکاری در آن به صفر رسیده است.
بردبار یاداور شد: در صورت دستکاری، حتی تعداد دفعات و فعالیت های صورت گرفته نیز ثبت و قابل پیگیری است و به لحاظ استفاده نوع خاصی سیستم کد گذاری در آن، امکان حک شدن کدها نیز وجود ندارد.
بردبار ادامه داد: در این کنتور همچنین هر گونه تغیردر پیکره بندی، دوره های قطع و وصل و میدان مغناطیسی، قابل تشخیص و ثبت است. وی تاکید کرد: در عین حال امکان مدیریت مصرف در حالت های عادی و اضطراری واعمال فرمان قطع و وصل در زمان‌های از پیش تعیین شده نیز وجود دارد.

http://www.shasa.ir/newsdetail-91812-fa.html

/ 0 نظر / 24 بازدید