454) LED چیست ؟

دیود منتشر کننده نور Light Emitting Diode) LED) در دنیایی که به سمت اتمام منابع انرژی طبیعی پیش میرود استفاده بهینه از انرژی های موجود، از مسائل مهم روز محسوب می شود. ازجمله محصولات مطرح دنیای الکترونیک دیودهای منتشر کننده نور یا LEDها هستند. در سال های اخیر سیر تحول عظیمی در روند تولید این محصولرا شاهد بوده ایم و علیرغم تصور عمومی ،نه تنها در نمایشگرها، تابلوها و دستگاه های تخصصی به کار می روند بلکه از دنیای خود فراتر رفته وارد دنیای جدید نورپردازی و زیباسازی گشته اند و استفاده بسیار وسیعی در صنعت روشنائی دارد. در حال حاضر کلیه رنگ های قابل رویت موجود در طبیعت (بیش از 16 میلیون رنگ)، LED به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (از طریق DMXDigital multiplexer) بدون نیاز به هیچگونه لنز یا فیلتر رنگی که در پروژکتورهای معمولی جهت تغییر رنگ به کار می رود، به تنهائی به وسیله LED  قابل تولید می باشد. با ترکیب رنگ LEDهای مختلف می توان به طیف رنگی بسیار زیبائی همچون رنگین کمان دست یافت که کنترل تک تک رنگ ها در اختیار خواهد بود

 بسته به نوع اتصال مجموعه LEDهای بکاررفته، ولتاژ ورودی از 5 ولت تا 220 ولت قابل تغییر می باشد. به عبارتی در صورتی که قصد تعویض لامپ های معمولی را دارید، هیچگونه نیازی به تغییر سیم کشی کنونی نمی باشد. کارائی بالای سیستم های نورپردازی LED را علاوه بر مسائل فنی، بررسی و مقایسه طول عمر و مضرات احتمالی سیستم بیشتر مشخص خواهد کرد. جهت ترسیم نمای صحیح، طول عمر، مصرف و قیمت محصولاتLED و لامپ های معمولی باید مقایسه گردند. 

 

نوع منبع نور

نور مرئی

پرتوهای نامرئی

گرما

لامپ های ادیسونی

%3-5

%30-40 IR

%67-55

لامپ های هالوژن

%6-8

%40-50 IR

%55-40

لامپ های فلورسنت

%15-25

%15-20 UV

%70-55

LED (2007)

%20-30

%0

%70-80

لامپ های بخار سدیم

%40- 60

%20-30

%20-30

 

جدول1 -LED 

 

نگاهی به جدول 1 نشان می دهد کهLEDها حدود 70  تا 80 % انرژی را به گرمایی نامحسوس تبدیل می کنند ولی با این وجود، کم مصرف ترین منبع نوری حاضر دنیا  هستند. تولید نکردن اشعه های مضر برای انسان خود به تنهائی، ملاک ارزشمندی برای انتخاب نوع لامپ مصرفی می باشد. عمر بسیار بالا، این محصول را به منبع نوری ایده آل، فارغ از مشکلات پرپر زدن (مانند لامپ های فلورسنت) یا ناهماهنگی ناشی از به تعویق افتادن تعویض لامپ های از کارافتاده معمولی و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.طول عمر LED با کیفیت حدود 100000 ساعت می باشد که چندین برابر لامپ های معمولی است البته به شرط رعایت عوامل موثر بر عمر LED که عبارتند از: تبادل گرمائی،نوسانات برق و ایزولاسیون. با در نظر گرفتن عوامل فوق و مقایسه شدت نور لامپ های مختلف، به جرات می توان LED را مقرون به صرفه ترین محصول نوری حاضر دنیا دانست. جدول مقایسه نور تولید شده در منابع نوری مختلف گویای این مطلب است.

 

 لامپ های ادیسونی  5- 10 Lm/Watt  لامپ های هالوژن  8-15 lm/Watt  لامپ های فلورسنت  60-80 Lm/Watt  LED (SSC P4 2007)  90-120 Lm /Watt   (10,2007)  لامپ های بخار سدیم  160 - 200 Lm/Watt  (Yellow Street Lamps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  در حال حاضر با توجه به عمر طولانی ، عدم تولید حرارت و کم مصرف بودن LED، این محصول استفاده وسیعی در نورپردازی هتل ها، سالن های اجتماعات، راهروها، خصوصاً در برق اضطراری هتل ها دارد. تنها مساله باقیمانده تفاوت قیمت محصولات LEDبا لامپ های معمولی می باشد، که با در نظر گرفتن طول عمر (مدت زمان نیاز به تعویض لامپ) ، مصرف انرژی ناچیز و تولید نکردن حرارت که به صورت غیرمستقیم باعث کاهش مصرف دستگاه های برودتی نیز می گردد، کاملاً منتفی است. قیمت یک لامپ هالوژن LEDمرغوب 3 وات با شدت نوری معادل هالوژن معمولی تقریباً 4 تا 5 برابر گران تر از هالوژن معمولی درجه یک می باشد و در مقابل مصرف لامپ هالوژن، مصرف LED سیزده برابر کمتر از هالوژن معمولی و عمر آن حداقل  5 برابر هالوژن معمولی است. به عنوان مثال در پروژه سالن فرودگاه تبریز، مصرف مورد نیاز جهت روشنائی حدود 86 کیلو وات پیش بینی شده بود در حالی که مصرف کنونی سالن با پروژکتورهای نصب شده از نوع Power LED، تنها 7 کیلو وات می باشد و این خود گویای کاهش 90 درصدی مصرف برق می باشد که کاهش چشم گیر هزینه را در پی خواهد داشت. علاوه بر این هزینه های نصب ترانس، کابل و تجهیزات برق 220v  نیز عملاً مورد نیاز نمی باشد. علاوه بر کلیه محاسن فوق یک مشخصه اساسی که لامپ های LEDدارند، LED قابلیت کار با یک سیستم  UPS معمولی در مواقع قطع جریان برق می باشد که در مواقع قطع برق تا زمان Loadژنراتور به کار می آیند و گزینه مناسبی در فضاهای عمومی، هتل ها، استخرها و فروشگاه ها دارد. علاوه بر این محصولات نورپردازی LED به علت تولید نکردن حرارت، هیچ گونه اثر سوئی در محیط داخل ساختمان مانند تجمع گرد و غبار و خرابی های ناشی از گرمای زیاد را به دنبال نخواهد داشت. در نهایت با برررسی های به عمل آمده در مدت کمتر از یک سال کلیه هزینه های سرمایه گذاری شده در قالب صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های ناشی از آن، تأمین و پس از این مدت تبدیل به پس انداز خواهند شد.

 

 
/ 0 نظر / 19 بازدید