431) نقش نیروی برق در توسعه اقتصادی کشورها

نقش نیروی برق در توسعه اقتصادی کشورها  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، بررسی تاریخ و روند رشد کشورهای توسعه یافته و مقایسه آن با کشورهای در حال توسعه نشان می دهد که وجه تمایز و نقطه قوت این کشورها، استفاده بهینه از فرصت ها و امکاناتی است که در اختیار داشته اند.
این مقایسه نشان می دهد که بررسی های مرتبط با بهره وری و کارایی در جهت تحلیل وضعیت کنونی اقتصادی و صنعتی کشورهای مختلف و ارائه راه کارهای موثر در جهت رفع عقب ماندگی، تا چه حائز اهمیت است.
بیشتر کشورهایی که در سال های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته اند این رشد را عمدتا از طریق افزایش کارایی و بهره وری عوامل تولید به دست آورده اند به طوری که سهم سرمایه گذاری جدید در این رشد در مقایسه با نقش افزایش کارایی و بهره وری در آن اندک بوده است.
تامین نیروی برق مورد نیاز، مستلزم سرمایه گذاری های بزرگ برای احداث، بهره برداری، نگهداری، تولید، ذخیره، انتقال، توزیع برق و تاسیسات مربوط به آن است.
لزوم سرمایه گذاری های عظیم در بخش نیرو جهت تامین مصرف روز افزون برق، بر ضرورت بررسی کارایی و بهره وری در این صنعت می افزاید و بر لزوم افزایش کارایی و بهره وری تاکید می کند.
در حال حاضر با توجه به آمار منتشر شده، صنعت برق کشور از نظر ظرفیت نصب شده در خاورمیانه رتبه اول را داراست اما از نظر تولید، بهره برداری و استفاده از ظرفیت ایجاد شده در مقایسه با دیگر کشورها در رتبه نوزدهم قرار دارد و این به مفهوم عدم استفاده بهینه و کارا از عوامل و نهادهای تولیدی و سرمایه های موجود در این بخش است.
صنعت برق ایران تاکنون بیشتر متکی بر نیروگاه های حرارتی بوده و سهم تولید برق توسط نیروگاه های حرارتی در ایران به طور متوسط 91 درصد از برق تولیدی کشور است.
نیروگاه های حرارتی به عنوان بخشی از اقتصاد که تولید کننده ی انرژی برق به عنوان یکی از اساسی ترین کالاها بوده و منابع کمیابی از قبیل سوخت، سرمایه و نیروی کار را به خود اختصاص داده است.
با توجه به سرمایه گذاری های کلان مورد نیاز صنعت برق و عدم صرفه اقتصادی برای بخش خصوصی و شهرداری ها و نیز بر اساس قانون توسعه موسسات غیر دولتی مصوبه سال 1344در سال 1346 قانون سازمان برق ایران به تصویب رسید. به منظور تمرکز تولید و انتقال برق در یک شرکت دولتی و استفاده صحیح از انرژی های تولید شده و انتقال صحیح آن به مناطق مختلف مصرف از طریق شبکه سراسری برق، شرکت توانیر در سال 1347 تاسیس شد.
ظهور مسئولیت های جدید در زمینه انرژی موجب شد که در سال 1353 وزارت آب و برق به وزارت نیرو تغییر نام یابد و اجرای همه عملیات صنعت برق بر عهده شرکت های برق منطقه ای قرار گرفت.
هم اکنون شاخه برق وزارت نیرو با مجموعه شرکت ها شامل شرکت توانیر، به عنوان شرکت تخصصی و مادر 16 شرکت برق منطقه ای که هر کدام دارای تعدادی شرکت اقماری هستند و 42 شرکت توزیع نیروی برق و 28 شرکت مدیریت تولید مشغول به فعالیت می باشد.
نقش نیروی برق در توسعه اقتصادی و ارتباط مصرف نیروی برق با رشد اقتصادی، توسعه صنعت برق در قالب برنامه های عمرانی و به منظور تامین هدف های مورد نظر برنامه های اقتصادی را ایجاب کرده است.

خبرگزاری موج ۸ فروردین ۱۳۹۰

http://www.sabainfo.ir/newsdetail-fa-78071.html

/ 6 نظر / 43 بازدید
علی ایمنی

ba salam va tabrek sal no.site khob va kamelei dareid.khaste nabasheid.man ham ye weblog dar mored bargh ghodrat daram.dost dashteid ye sar be ma bezanid.aga khasteid weblog mano link konid ta degaran ham betoonan estefadeh konan.mamnoon.ya ali www.alieimany.bloigfa.com

جلیلوند

سلام سایت خیلی خوبی دارید در صورت تمایل از سایت ما دیدن فرمایید www.teta7.com

علی ایمنی

با سلام.خسته نباشید.من یه وبلاگ درباره مهندسی برق قدرت دارم.تازه راش انداختم.مطالب جالبی داره.می خواستم اگر امکانش هست من رو لینک کنید تا عزیزان جویای علم بتونن از مطالب من استفاده کنن.ممنون.یا علی www.alieimany.blogfa.com مهندسی برق قدرت(علی ایمنی)

امید

سلام مطالب مفیدی در وبلاگتان دارید ، ممنون از شما یک سوال داشتم : کنتور برق منزل ما با سرعت خیلی خیلی زیاد کار می کنه حتی زمانی که در خانه هم نیستیم . یک علامت ستاره هم در بالا آمده . ضمنا" منوی کنتور عوض نمی شه تا بتونیم زمانهای کم باری و میان باری و پر باری را مشاهده کنیم . چراغ سبزی هم که قبلا" روشن می شد ، روشن نمی شه کلا" منوی تغییر صفحه نمایش برای دیدن تاریخ و شماره کنتور و مصرف دوره های باری عمل نمی کنه . فقط با سرعت بالایی کنتور رقم می اندازه و چشمک می زنه . در عرض یک ماه جمع T از 700 به 122000 کیلووات رسیده . لطفا" در صورت امکان راهنمایی فرمایید . یک نکته که قبل از این اتفاق یک بار کنتور پریده بود همین

مرتضی

سلام مهندس.بسته آموزشی کنکوری بسیار مفید و جامع از طریق وبلاگم عرضه کرده ام.که مطمئنا برای دوستانی که برای ارشد برق۹۱ آماده میشوند بسیار مفید خواهد بود.این بسته شامل کتابهای مرجع>جزوات درسی بهترین دانشگاهها>وجزوات کنکوری تدریس شده در موسسات کنکورو...می باشد. ممنون میشم این مطلبو به همه بچه هایی که امسال میخوان ارشد شرکت کنن برسونین(هر جوری که صلاح میدونین با سفارش یا معرفی وبلاگ من یا گذاشتن یک پست تو وبلاگ خودتون) www.m-sharifi85.blogfa.com

جاوید

سلام دوست عزیز وب خوبی داری خوشحال میشم به منم سر بزنی راستی وب ما نیازمند نویسنده هست اگه مایلی یکی از همکاران ما باشی منو با خبر کن ما واقعا نیازمند 1 نویسنده باسواد و قدرتمند مثل شما هستیم اگر که نظرتون منفی هستش می تونیم با هم تبادل لینک کنیم 1سوالی دانشگاه مازندران ارشد برق قدرت داره؟ موفق باشید